Dzērves pamatskola

Prieks Jūs redzēt mūsu skolas mājas lapā!

SVEČU DIENA

  2.februāris ir Sveču diena (Ziemas Māras diena) – tai par godu arī viss februāris saucams par Sveču mēnesi. Latviešu tautas ticējumos lasām, ka tas ir ziemas vidus, kad vēlams stipri smieties, lai būtu jautrs un labs gads. Galvenā Sveču dienas tradīcija – sveču liešana un dedzināšana.
  Sveču dienas ticējumi arī ļauj uzzināt turpmākā gada laikapstākļus. Piesarmojuši koki liecina par bagātu vasaru, bet skaidrs un saulains laiks - ka būs vēl daudz sniega, taču būs silts maijs un gaidāms labs ražas gads.
  Elektriskais apgaismojums šodien ir ikdienas neatņemama sastāvdaļa, bet dažas stundas bez elektrības reizēm mēdz radīt pilnīgu bezpalīdzības sajūtu, jo apstājas gandrīz viss. Bet ko izmantoja mūsu senči vēl ne tik tālā pagātnē? Mūsdienās gaismekļi tiek izmantoti kā interjera elementi noskaņas radīšanai, taču reiz tie bija ikdienas neatņemama sastāvdaļa, tādēļ Dzērves skolas skolēni Sveču dienu atzīmēja, izzinot dažādu gaismekļu vēsturi. Katra klase meklēja un apkopoja informāciju par kādu no agrāko laiku gaismas avotiem – skali, sveces – tauku, vaska, parafīna, stearīna, vējlukturi, petrolejas lampas, arī svečturi.
  Pasākuma laikā ar stāstījumu, prezentāciju un praktisku demonstrējumu palīdzību uzzinājām daudz jaunas un interesantas informācijas. Izrādās, ka senos laikos tieši bērni un jaunieši bijuši atbildīgi par to, lai mājās degtu skalu uguns un tur būtu gaišs. Ja vienkāršu ļaužu mājās vēlāk izmantoja aitu tauku sveces, tad bagātāko un ietekmīgāko ļaužu mājās drīz vien parādījās vaska sveces, kuras nedūmoja un jauki smaržoja. 19.gadsimta sākumā tika atklāts stearīns, nedaudz vēlāk sāka ražot arī parafīna sveces. Mūsdienās sveču materiālu dažādība reizēm pat pārsteidz – parafīns, stearīns, bišu vasks, sojas, palmu, rapšu, rīsu vasks… Laikā, kad ļaudis ikdienā sāka izmantot sveces, ikdiena laukos nebija iedomājama bez vējluktura, kurš bija svarīgs darba instruments arī pilsētu naktssargiem. Pilsētas atslēgām žvadzot naktssargs ar savu vējlukturi apstaigāja pilsētas ielas, atgādinot pilsētas iedzīvotājiem: “Dusiet mierīgi! Jūsu pilsētu uzrauga naktssargs!”. Nostāstos lasām, ka naktssargus sauca par laika ziņotājiem un gaismas un miera nesējiem. Cilvēki ilgi domāja, kā veiksmīgāk drošu apgaismošanas ierīci, līdz beidzot 19.gadsimta vidū tika izgudrota pirmā petrolejas lampa.
  Paldies skolotājai Agnitai par pasākuma ideju, bet visiem skolēniem un klašu audzinātājām idejas īstenošanu, sagatavojot interesanto un izzinošo informāciju, kas palīdzēja ielūkoties gaismekļu vēsturē!

-= galerija =-

Skolas salidojums

salid

Stundu saraksts

Stundu sar

Ekoskola

Eko

Autobusu saraksts

Buss

Lepojamies

Lepojamies

Afiša

Afisa

Rožu grāmata

Roze

Mēs mācījāmies

1833