Dzērves pamatskola

Prieks Jūs redzēt mūsu skolas mājas lapā!

Seminārs „Godīga tirdzniecība: apziņas celšana” Dzērves pamatskolā

Seminars 01.2016   Decembrī Dzērves pamatskolā viesojās organizācijas „Zaļā brīvība” pārstāvji, 7.-9.klašu skolēniem vadot interaktīvu semināru par tēmu „Godīga tirdzniecība”. Ir jautājumi un tēmas, kuriem ikdienā līdz šim neesam pievērsuši daudz uzmanības, tādēļ labi, ka ir zinoši cilvēki, kuri prot un vēlas padziļināt mūsu zināšanas šajās jomās, piedāvājot dažādus seminārus un apmācības. Šoreiz sakām paldies biedrības „Zaļā brīvība” pārstāvjiem, kuru organizētais seminārs gan skolēniem, gan pedagogiem lika pievērst uzmanību godīgās tirdzniecības problēmas aktualitātei pasaulē un Latvijā. Jauniegūtās zināšanas palīdzēs izprast produktu ražošanas procesu, kā arī izvērtēt savu izvēli, iegādājoties preces dažādās tirdzniecības vietās.
   „Zaļā brīvība” ir sabiedriska vides aizsardzības organizācija, kas dibināta 1993. gadā kā Vides aizsardzības kluba Zaļā bibliotēka un pārreģistrēta 2000. gadā kā “Zaļā brīvība”. Tās mērķis ir attīstīt sabiedrību, kura dzīvo saskaņā ar sevi un apkārtējo vidi. Galvenās jomas, pie kurām aktīvi tiek strādāts, ir ilgtspējīga attīstība; videi draudzīgs patēriņš un ražošana; klimats un enerģija; cilvēktiesības un brīvības; godīgā tirdzniecība; zaļā bibliotēka.


Biedrība „Zaļā brīvība” sadarbībā ar Igaunijas un Lietuvas līdzīgi domājošām organizācijām no 2013-2016. gadam īsteno projektu “Fair Trade: Raising Awareness”, kas ir vērsts uz godīgās tirdzniecības popularizēšanu Baltijas valstīs. Projekta mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par godīgās tirdzniecības un attīstības jautājumiem un veicināt attīstības izglītību, mobilizējot plašāku atbalstu pasākumiem nabadzības novēršanai un taisnīgākām attiecībām starp attīstītajām un jaunattīstības valstīm. Projektu finansiāli atbalsta Eiropas Savienība un līdzfinansē Sabiedrības Integrācijas fonds.
   Pieņemot lēmumu par preces iegādi, mēs parasti ņemam vērā tās cenu un kvalitāti. Ceram iegūt preci ar pēc iespējas mazāku cenu un pēc iespējas labāku kvalitāti. Šobrīd viens no svarīgākajiem pirkuma izvēli ietekmējošiem faktoriem ir kļuvis arī tā veselīgums un dabai draudzīgums. Pasaulē un arvien vairāk arī Latvijā patērētājs uzdod jautājumus: kā šis produkts ietekmē manu un manu apkārtējo veselību? Kā tas ietekmē vidi, kurā dzīvoju? Vai iepakojums ir pārstrādājams, vai tas neatstās graujošas sekas dabā? Taču var uzdot arī vēl citus jautājumus: Kā šis produkts ir iegūts un izgatavots? Vai to gatavojot nav izmantots bērnu darbs? Vai strādnieki, nodarbinātie, piemēram, tējas plantācijās, saņem godīgu samaksu par savu darbu?
   Nav noslēpums, ka lielas korporācijas ar spēcīgiem lobijiem vadošajās rietumu valstu valdībās, faktiski paverdzina jaunattīstības valstu iedzīvotājus. Gūstot milzīgu peļņu no saviem produktiem, korporācijas darbaspēkam un valstij, kurā tā darbojas, atstāj grašus. Piemēram, Peru kafijas un banānu audzētāji, Filipīnu cukurniedru audzētāji, Rumānijas apģērbu ražotāji vai Taivānas sportu apavu ražotāji, kuri strādā labi pazīstamu korporāciju preču zīmju ražotnēs (Nescafe, Unilever, Chiquita, H&M, Nike), nesaņem atbilstošu samaksu par veikto darbu. Zemnieki, kurus noslogo parādi un nabadzība, ir spiesti strādāt vidi degradējošās plantācijās par ļoti zemu atalgojumu. Tie ražotāji, kuriem pieder nelieli zemes gabali, bieži ir izolēti no tirgus un ir spiesti pārdot savu preci starpniekiem par ražošanas izmaksām neatbilstošu cenu. Strādnieki ir pakļauti neapmierinošiem darba apstākļiem ražotnēs, nestabilitātei un saņem darba algu, kas ir izteikti zemāka par iztikas minimumu.
   Godīgās tirdzniecības mērķis ir piedāvāt pircējam alternatīvu – iegadāties kvalitatīvu produktu par pieņemamu cenu, garantējot to, ka pirkums nav ieguldījums modernās verdzības uzturēšanā.
   Eiropā Godīgā tirdzniecība darbojas jau 40 gadus. Izvēloties godīgās tirdzniecības preci, patērētājs ar savu naudu „nobalso” par kādu preci vai pakalpojumu. Šī tirdzniecības alternatīva ir devusi praktisku iespēju pozitīvi ietekmēt citu cilvēku dzīves, pretī saņemot labas kvalitātes produktus. Diemžēl Latvijā pagaidām Godīgās tirdzniecības preces ir pieejamas tik dažās vietās. Godīgā tirdzniecība Latvijā parādīsies tad, kad cilvēki sāks uzdot līdzīgus jautājumus, kā lielākajā daļa attīstīto valstu: kādos apstākļos šis produkts ir ražots? Šis jautājums jāattiecina arī uz pašmāju ražotāju.
Vairāk informācijas www.zalabriviba.lv

Skolas salidojums

salid

Stundu saraksts

Stundu sar

Ekoskola

Eko

Autobusu saraksts

Buss

Lepojamies

Lepojamies

Afiša

Afisa

Rožu grāmata

Roze

Mēs mācījāmies

1833